Historia sieci IRCnet

Powstanie i ewolucja IRC oraz formowanie sieci IRCnet

Historia Internet Relay Chat (IRC) to fascynujący rozdział rozwoju komunikacji internetowej, który ukazuje, jak z potrzeby szybkiego kontaktu międzyludzkiego narodziła się globalna sieć komunikacyjna. Początkowo, większość serwerów IRC tworzyła jedną sieć, do której nowe serwery mogły dołączać bez ograniczeń. Niestety, otwartość ta została szybko wykorzystana przez osoby, które zakładały serwery w celu sabotażu innych użytkowników, kanałów lub serwerów. Punktem zwrotnym stał się sierpień 1990 roku, gdy serwer eris.berkeley.edu pozostał jedynym, który pozwalał każdemu na połączenie.


W odpowiedzi, grupa operatorów serwerów IRC, przy wsparciu Jarkko Oikarinen - twórcy IRC, wprowadziła nową konfigurację serwerów, tzw. "Q-line", aby "kwarantannować" się od eris, automatycznie rozłączając się z każdym podzestawem sieci IRC, w której zauważono obecność eris. Ta decyzja spowodowała częste netsplity w całej sieci IRC, ale w końcu większość serwerów dodała Q-line, tworząc nową, oddzielną sieć IRC zwaną EFnet (Eris-Free Network). Serwery, które pozostały połączone z eris (i tym samym nie mogły połączyć się z serwerami EFnet), zostały nazwane A-net (Anarchy Network). A-net szybko zanikła, pozostawiając EFnet jako jedyną sieć IRC.


Kontynuowane problemy z wydajnością i nadużyciami doprowadziły do powstania kolejnej znaczącej sieci IRC - Undernet, która oddzieliła się w październiku 1992 roku.


W okresie między majem a lipcem 1996 roku, na skutek serii nieporozumień między operatorami, doszło do formowania się IRCnet jako europejskiego odgałęzienia EFnet. Konflikt, znany jako "Wielki Podział", dotyczył głównie dwóch kwestii:


Vegard Engen, jeden z europejskich operatorów, stwierdził, że bezpośrednią przyczyną "Wielkiego Podziału" było to, że główny węzeł EFnet w USA odłączył irc.stealth.net bez ostrzeżenia, tym samym przerywając łączność z europejskimi serwerami.


Powstanie IRCnet było więc efektem zarówno ideologicznych, jak i technicznych rozbieżności, które z czasem doprowadziły do wykrystalizowania się niezależnych sieci komunikacyjnych, każda z własnymi zasadami i rozwiązaniami technicznymi, lecz wszystkie podążające za wspólnym celem – umożliwieniem użytkownikom na całym świecie łatwej i szybkiej komunikacji online.